search
מובילים שינוי חברתי דרך החינוך

חותם הוא ארגון המוביל שינוי חברתי דרך החינוך.
יעודנו הוא חיזוק החינוך הציבורי כך שיאפשר לכל ילד וילדה לממש את עצמם ללא תלות ברקע ממנו באו.
משימתנו היא פיתוח מנהיגות חינוכית מגוונת, השותפה ליצירת ידע יישומי, ולהובלת שינויים מערכתיים המקדמים חינוך ציבורי שוויוני וטוב.
תיאורית השינוי של חותם היא מעגל של יצירת מנהיגות מקומית בבית הספר ובעיר, גיבוש ידע ופדגוגיה דרך השטח והאקדמיה, ויצירת תנאים לשינוי מערכתי.
תכניות הפעולה של חותם כוללות הכשרות של מורים ומנהלות, קורסים וסמינרים לאנשי חינוך, ליווי מנהלים ובתי ספר מקדמי שוויון, גיבוש קהילות משימה ועוד.
בכל שנה מצטרפים כ-200 מורות ומורים, מנהלות ומנהלים, לקהילת חותם, המונה כ-1,500 אנשי חינוך. חברי הקהילה פעילים בקידום פרקטיקות חינוכיות מקדמות שוויון, ויצירתן של פדגוגיות חברתיות פורצות דרך.
הארגון הוקם בשנת 2010 ופועל בעשרות רשויות מקומיות בפריפריה החברתית של ישראל.
חותם הוקם כחלק מהרשת הבינלאומית Teach For All הפועלת בהצלחה בכ-60 מדינות בעולם.

תאוריית השינוי

תאוריית השינוי

אודות הפעילות

אודות הפעילות

הכשרת להוראה

גיוס והכשרה של מורים ומורות בעלי חזון, מנהיגות חינוכית ושליחות חברתית

מורים מעצבי חינוך

ליווי של מורים וקהילות מורים בעלי יוזמות חינוכיות, בבית הספר ובמרחב המוניציפלי

עתודות ניהול

קידום מנהלות ומנהיגים חינוכיים בבתי הספר

קהילת חותם

מעגל של 1,500 נשות ואנשי חינוך הפועלים יחד לשינוי חברתי דרך החינוך הציבורי בישראל

מרכז ידע יישומי

חוקרי חותם מפתחים ידע ופדגוגיה מקדמי שוויון

בתי ספר מקדמי שוויון

ליווי הוליסטי של בתי ספר המדגימים שימוש בפרקטיקות חינוכיות חברתיות

חינוך יוצר

הובלת הרפורמה בחינוך המקצועי בישראל
1

תלמידים

1 +

חותמיסטים

1
בתי ספר
1
רשויות מקומיות
1
שנות פעילות

עקרונות מנחים

מאבק באי שוויון

מיום הקמתו חרט חותם על דגלו את ערך השוויון. הארגון מקדם שוויון הזדמנויות דרך החינוך בפריפריה החברתית של ישראל ובבתי ספר במדד טיפוח גבוה. חותם דוגל בצמצום פערים בחברה הישראלית, מעצם העניין שכל בני האדם נבראו שווים, ויש לראות בכל ילדה וילד את הפוטנציאל שניתן להגשימו ללא הבדל דת, מין, מוצא, השתייכות פוליטית והעדפה מינית.

שינוי עושים ביחד

בחותם אנשי ונשות חינוך שפועלים יחד לשינוי חברתי-חינוכי באמצעות מעגלי השפעה, קבוצות פעולה, קהילות משימה ועוד. ערכי השותפות, הסולידריות והיחד עומדים בליבה של כל הכשרה וכל פעילות של הארגון.

מקום לכולם- אחריות חברתית

פעילות חותם מתקיימת בכל גווניה וקבוצותיה של החברה הישראלית: דתיים וחילוניים, יהודים וערבים, ימין ושמאל ועוד. קהילת חותם ועובדי הארגון מגיעים גם הם מכל קבוצות האוכלוסייה. חותם רואה בחיבורים בתוך החברה הישראלית ערך, ותובע ממשתתפיו אחריות משותפת לקיומה של החברה ועיצוב דמותה כחברה טובה, שוויונית וצודקת.

אנו מאמינים שלכל ילד וילדה הזכות לבחור את עתידם ללא תלות ברקע ממנו באו

חברי ההנהלה

יו״ר הדירקטוריון, מנכ״לית חותם וחברי ההנהלה (לפי סדר הא׳-ב׳):

ד"ר אברהם קדר

דירקטור

רופא ילדים ואימונולוג שהוכשר למכוני בריאות (NIH). מייסד, יו״ר ומנכ״ל ״BrainPOP״ – חברת אינטרנט הכוללת את פלטפורמת האנימציה המקוונת ועטורת הפרסים BrainPOP, ומעניקה פתרונות שיווק דיגיטלי דינאמי. קרן נעמי, נקראת על שם אשתו של קדר (שמשמש נשיא הקרן), ועוסקת בקידום ערכי משפחה, צדק חברתי, אהבה וקהילה.

ברט ויגדורט

דירקטור

מייסד ׳Teach First׳ בבריטניה, ונשיא כבוד של הארגון. מייסד, שותף ונאמן של הרשת העולמית ׳Teach For All׳, וחבר ב- Varkey Foundation Teacher Alliance. ויגדורץ קיבל בשנת 2013 תואר OBE לשירותים ולחינוך. ספרו "הצלחה נגד הסיכויים" יצא לאור בשנת 2012.

ג'ואל גרינברג

דירקטור

מייסד ״Susquehanna International Group״, ארגון המתמחה במסחר, מכירות מוסדיות, מחקר הון וסיכון. הארגון כולל 1,800 עובדים ברחבי העולם. גרינברג היה עורך דין בתוכנית החטיבה הפלילית של מחלקת המשפטים האמריקאית, והוא מייסד שותף של ״Seed The Dream Foundation״ – קרן חינוכית שפועלת בישראל ובארה״ב.

דנה פייניק

מנכ"לית חותם

אשת חינוך ומנהלת של מיזמים חינוכיים וחברתיים רבים. החלה את דרכה כמורה ומחנכת בחטיבת הביניים בקיבוץ עברון. ניהלה את רשת ״דרור בתי חינוך״ במשך שבע שנים. בוגרת מכון מנדל למנהיגות חינוכית ומעוז אדוות. פייניק מנהלת את חותם משנת 2020.

יגאל חוסידמן

דירקטור

מנכ"ל קרן חוסידמן – קרן בינלאומית המוקדשת לחינוך, השקעה בפריפריה החברתית ועידוד השכלה גבוהה. חוסידמן חבר הנהלה ב-״Jewish Funders Network״, במקור ממקסיקו, וחי כיום בשוודיה.

יונתן בנדהיים

דירקטור

מנכ״ל ׳פיברו ישראל׳, האחראית על פעילות הייצור והמכירות של החברה באירופה, במזרח התיכון ובאפריקה, ומעסיקה כ-430 עובדים בישראל. בנדהיים מייסד שותף של מלגת Tasa לסטודנטים יוצאי אתיופיה בישראל. מייסד שותף של "לכיתה" – פלטפורמת מימון המונים ללא מטרות רווח למימון פרויקטים של מורים בבתי ספר בישראל. מכהן בהנהלת בית החולים שערי צדק בירושלים.

ימית טרגן נחמני

דירקטורית

מכהנת כמנהלת הפילנתרופיה הישראלית של קרן אביב. בעברה עבדה במשך יותר מעשור ברשת הבינלאומית Teach For All, תמכה בהקמה של ארגונים שותפים ברחבי אירופה, כולל בהקמה של "חותם". ימית החלה את דרכה כמורה למתמטיקה בתוכנית Teach For America, שעיצבה את נקודת המבט שלה כמובילת מגזר חברתי.

מיקי נבו

יו"ר הדירקטוריון

מנהל מרכז ׳מנדל׳ למנהיגות בצפון. בעבר מורה, מחנך ומנהל בית ספר; בעל ניסיון של למעלה מ-25 שנה בהקמת וניהול ארגונים חברתיים וחינוכיים. על הקמת וניהול ארגון מרכז מעשה קיבל נבו את פרס כנס שדרות למצוינות חברתית, פרס יו״ר הכנסת לאיכות חיים ותואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת תל אביב.

עימאד תל חמי

דירקטור

איש עסקים, ויזם בעל ניסיון בניהול גלובלי. במשך 25 שנים שימש תלחמי בתפקידי ניהול שונים ב׳דלתא גליל׳ וכמנכ"ל החברה. הקים את ׳מרכזי באבקום׳ בצפון, חברה המעסיקה כ-3000 עובדים בכל הארץ, מתוכם 70% מהמגזר הערבי ו-80% נשים. תלחמי כיהן כדירקטור במספר ארגונים, וביניהם קרן לאוטמן, אוניברסיטת חיפה, המכון הישראלי לדמוקרטיה ועוד.