שותפים

חותם היא שותפות בין משרד החינוך, ג'וינט ישראל, קרן נעמי ותנועת "הכל חינוך"

שותפים מקימים

 • משרד החינוך רואה בחותם את אחת התכניות המובילות והמצליחות לשיפור איכות ההוראה ולקידום מעמד המורה. שיתוף הפעולה עם המשרד והיחידות השונות בו הוא מפתח להצלחת התכנית. אנו עובדים בשיתוף מטה משרד החינוך, מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, מנהל כוח אדם בהוראה, מחוזות המשרד, מפקחים ומנהלי בתי ספר.

 • American Jewish Joint Distribution Committee AJJDC הוא ארגון יהודי-אמריקני א-פוליטי, ללא מטרות רווח, שקם כדי לסייע ליהודים ולקהילות יהודיות ברחבי העולם. ג'וינט ישראל הוא הזרוע של ארגון הג'וינט
  העולמי בישראל. הג'וינט פועל למען האוכלוסיות החלשות המתקשות בתפקוד החברתי בישראל ותומך באנשי המקצוע המסייעים להן. נוסף על כך, פועל הג'וינט לקידום חברה אזרחית דרך התנדבות ופילנתרופיה.

 • ד"ר נעמי כדר חיה בין השנים 1949-2010 והיתה אשת חינוך בכל לבה, מרצה, חוקרת, מורה לחיים ואשת חזון. בקסמה האישי ובאישיותה הכובשת הצליחה נעמי להעביר לדורות הבאים את היופי שבלימוד שפות ותרבויות ולהפוך את הלימוד באשר הוא לחוויה. החזון החינוכי של נעמי, השראתה ומורשתה, הטביעו חותם על כל מי שפגש בה והיוו את הבסיס לייסודה של תכנית חותם בישראל. תכנית חותם היא אחת התכניות הראשונות והמרכזיות שקרן נעמי תומכת בהן.

 • תנועת "הכל חינוך" כוללת אנשים בעלי עמדות שונות, אנשי חינוך, מורים ומנהלים, אנשי עסקים, חילונים ודתיים, המבקשים להביא לרפורמה ארוכת טווח בחינוך הציבורי. התנועה דורשת אחריות בלעדית של המדינה
  על זכותו של כל תלמיד לחינוך איכותי, העדפה ברורה של מערכת החינוך הציבורי והפיכתה למערכת החינוך האיכותית בישראל.

Teach For All

 • היעילות של מודל חותם, שואבת חיזוק מהצלחת תכניות דומות בארצות הברית מזה 25 שנה ובאנגליה זה 12 שנים.הרשת העולמית Teach For All הושקה בשנת 2007 בתגובה לפניות נשנות של יזמים חברתיים מקומיים שרצו להתאים את המודל האמריקני Teach For America ואת המודל הבריטי Teach First למדינותיהם. מטרת הרשת היא להאיץ ולהגדיל את ההשפעה של ארגונים מקומיים בעזרת שיתוף פעולה בין ארגונים, מינוף הרעיון ומתן הזדמנויות למורים ולבוגרי התכניות השונות ליצור ביניהם קשר ישיר וללמוד מעמיתיהם במדינות השונות. כיום 34 מדינות שותפות ברשת Teach For
  All , בהן אוסטרליה, ארגנטינה, צ’ילה, אסטוניה, הודו, סין, גרמניה, לבנון, ארצות הברית, בריטניה, ברזיל וישראל. ברחבי העולם יש יותר
  מ 11,000- מורים ויותר מ 30,000- בוגרים הפועלים להבטיח שלילדים במדינותיהם תהיה הזדמנות שווה לחינוך מצוין. חותם חברה ב- Teach For All - רשת עולמית של תכניות עצמאיות מ 34- מדינות הפועלות למתן שוויון הזדמנויות בחינוך לכל תלמיד ללא קשר לרקע שממנו הוא בא. הרשת הבינלאומית מאיצה ומעצימה את ההשפעה של התכניות המקומיות, באמצעות יצירת תשתית לשיתוף רעיונות וכלים, יצירת הזדמנויות ללמידה הדדית ופרישת חסות על קהילת מנהיגים צעירים המחויבת לחזון.

שותפים אקדמים

 • מכללת לוינסקי לחינוך נבחרה להיות שותפה אקדמית בהכשרת חותם.
  מכללת לוינסקי לחינוך היא המוסד האקדמי הראשון בארץ להכשרת מורים בשפה העברית. המכללה נוסדה בשנת תרע"ג (1912) בשכונת נוה-צדק בתל אביב על ידי חברי הוועד האודיסאי של תנועת "חובבי ציון". היא החלה את דרכה כבית מדרש לבנות, שנקרא על שם אלחנן לייב לוינסקי, סופר ועתונאי, ממארגני התנועה לתחיית הלשון העברית והפצתה.
  חדשנות וראשוניות הן ממאפייניה הבולטים של מכללת לוינסקי לחינוך, אשר השלימה בשנת 2012 מאה שנים להיווסדה. המכללה הובילה את תהליך האקדמיזציה של הכשרת מורים בישראל והיא מהמכללות הראשונות אשר קיבלו הכרה אקדמית בלימודי תואר שני בחינוך ( M.Ed).

 • מכללת אורנים נבחרה להיות שותפה אקדמית בהכשרת חותם.
  אורנים הינה מכללה אקדמית לחינוך מהמובילות בארץ, הממוקמת על גבעה ירוקה ליד נחל הקישון וסביב לה חורש יפהפה. באורנים לומדים אלפי סטודנטים בלימודי תואר ראשון, תואר שני, תעודת הוראה או לימודי תעודה נוספים. אורנים רואה חשיבות רבה במעורבות חינוכית וחברתית הן כחלק מהשתלבות המורה כגורם מחנך ומשפיע בחברה והן בשל היכולת שמפתחת אורנים להוביל עם השדה החינוכי וקהילות בצפון נושאים חברתיים.

  אורנים מקיימת הכשרת אקדמאים להוראה בכעשרים תחומי דעת בתכניות השמות דגש על איכות ההכשרה תוך מתן אקרדיטציה ללימודים קודמים ודגש על תכנית מותאמת אישית.

  אורנים מעניקה תואר שני M.Ed/M.Teach בשמונה תכניות: הוראה רב-תחומית במדעי הרוח, הוראת שפות בהתמחויות אנגלית/ערבית/עברית כשפה שנייה, ייעוץ חינוכי, חינוך והוראה לתלמידים בהדרה, המרכז למנהיגות בחינוך - ניהול וארגון מערכות חינוך, הוראת המדעים לביה"ס העל-יסודי, הוראת המתמטיקה והמדעים לביה"ס היסודי, מוסמך בהוראה לביה"ס העל יסודי - M.Teach
  אורנים מקיימת מסלול לתואר שני עם תזה (מסלול מחקרי) בתכנית להוראת שפות .

תורמים

 • קרן משפחת צ'ארלס ולין שוסטרמן היא קרן עולמית המבקשת לחזק צעירים ליצור שינוי חיובי בכוחותיהם עבורם, עבור הקהילה היהודית והעולם כולו. קרן שוסטרמן פועלת למימוש המשימה באמצעות שיתוף פעולה עם גופים אחרים כדי לקדם חינוך איכותי, פיתוח זהות, פיתוח מנהיגות וקידום תכניות שונות שמטרתן לכוון צעירים לצמיחה ולמנהיגות.

 • קרן טראמפ הוקמה בשנת 2011והיא מקדישה משאביה בעשור הקרוב לשיפור הישגי החינוך בישראל. הקרן מעוניינת לטפח הוראה איכותית המתמקדת ביכולות, בצרכים ובהתקדמות הלמידה של כל תלמיד. הקרן שואפת לתרום לכך שהחינוך בישראל ישוב למקומו הראוי בסדר העדיפויות הלאומי, החברתי והמשפחתי.
  עבודת הקרן מתרכזת בקידום איכות ההוראה של מקצועות המתמטיקה והמדעים בבתי הספר העל-יסודיים. הקרן חותרת לשינוי במגמת ההידרדרות בתחומים אלו, הבאה לידי ביטוי בין השאר בירידה במספר בתי הספר המציעים מגמת פיזיקה, צמצום מספר התלמידים הלומדים מתמטיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, והחוסר ההולך וגובר במספר המורים.
  קרן טראמפ מאמינה שכל תלמיד זכאי ליהנות מהוראה מצוינת ומשוכנעים שבישראל ישנם תלמידים רבים המסוגלים להצליח בלימודיהם. פעולת הקרן נשענת על מורים מוכשרים המאמינים ביכולות של תלמידיהם, מציבים עמם יעדים שאפתניים, ועושים כל שלאל ידם כדי שיתקדמו. אנשי הקרן סבורים כי חיוני לטפח כשרון הוראה שכזה, להשקיע בפיתוחו ולתמוך בצמיחתו ושגשוגו.
  למטרה זו, קרן טראמפ פועלת בשלוש תכניות אסטרטגיות לקידומה של הוראה מצטיינת – הוראה הממוקדת בקידום למידת התלמידים. התכנית הראשונה מתרכזת ברתימת מצויינות להוראה, השנייה בטיפוח מיומנות ומומחיות קלינית של מורים, והשלישית ביצירת רשת תמיכה להדגמת הוראה איכותית.

 • המגבית המאוחדת לישראל בקנדה הינה ארגון גג, המייצג בארץ את 15 הפדרציות היהודיות ברחבי קנדה. מעבר לפיקוח על קרנות התרומה הקנדיות, פועלת מגבית קנדה בארבעה תחומים עיקריים: תוכניות, פרוייקטים, מלגות ומשלחות.

 • דניאל חוסידמן ובניו תומכים ביוזמות חברתיות בישראל החל משנת 2010 באמצעות הקרן המשפחתית שהקימו. הקרן משקיעה בפרוייקטים בתחום החינוך, המכוונים להרחיב אפשרויות עבור אוכלוסיות מוחלשות וגם משקיעה בפיתוח תרבות יהודית בקהילה. בעשייתה, חוברת קרן דניאל לארגונים ממשלתיים ולא-ממשלתיים המתמודדים עם האתגרים המשתנים הניצבים בפני החברה הישראלית. זאת על מנת לפתח תנאים טובים יותר ובטוחים יותר לאוכלוסייה בישראל, ובאמצעותה, לכל היהודים בעולם.

 • מגבית בריטניה משקיעה בצעירים בישראל ובקהילה היהודית. בעבודתה בישראל, משקיעה המגבית בגליל באמצעות יצירת הזדמנויות חינוכיות ותעסוקתיות ופיתוחן באמצעות פעילות בבתי ספר, מכללות ופרוייקטים קהילתיים. במקביל, המגבית מפתחת קשרים בין הקהילה בבריטניה ובין החברה הישראלית באמצעות תנועות נוער, בתי ספר ותכניות חינוכיות מיוחדות.

 • שנת 1971 יסדו קרולין וג'וזף גרוס ז"ל קרן, שמטרתה להעניק סיוע פילנתרופי ליהודים החיים בישראל ולשפר את איכות חייהם של תושבי ישראל בכלל. הקרן נקראה "קרן ברכה", שכן המילה "גרוס" משמעותה בגרמנית "ברכת שלום".

  קרן ברכה מתמקדת בשלושה תחומי פעילות מרכזיים: איכות הסביבה, דו-קיום בין יהודים וערבים ותרבות.

 • המדיניות של לאומי בתחום התרומה לקהילה והמעורבות בה, מכוונת להעצמת החברה הישראלית, תוך התמודדות ישירה עם החולשות בחברה וחיזוק הגורמים המפתחים ומיישמים פיתרונות הולמים. לאומי חובר לגורמים הללו וכך מאפשר מינוף של התרומה והפעילות המתבצעת בשטח, ומשפיע בצורה המיטבית על אותן קבוצות אוכלוסיה הנזקקות לסיוע.

  העמותה, המהווה את אפיק ההשקעה המרכזי של לאומי בקהילה, משקיעה בקידומם של בני נוער וצעירים על ידי תמיכה בתכניות חינוכיות שונות. תכניות אלה פועלות להעלאת מספר הזכאים לתעודת בגרות, לשיפור איכות תעודת הבגרות, להעלאת מספר המתגייסים לצה"ל לשירות איכותי ולהנגשת ההשכלה האקדמית עבור בני הנוער.

  הדגש העיקרי בפעילותה של העמותה מושם על העצמת בני-הנוער וקידומם באמצעות חינוך, הדרכה לשיפור ההישגים הלימודיים, הקניית ערכים ועידוד הפנייה אל ההשכלה הגבוהה. העמותה משקיעה את עיקר משאביה בתמיכה בפרויקטים להעלאת מספר הזכאים לתעודות בגרות ולהעלאת מספר המתגייסים לשירות איכותי בצה"ל מתוך תפיסה כי תחומים אלה מהווים את "כרטיס הכניסה" לחברה הישראלית.

  הפרויקטים מתבצעים ברחבי הארץ, בקרב כל מגזרי האוכלוסייה - יהודים וערבים, דרוזים ובדווים וותיקים ועולים חדשים. הפעילות מתקיימת בשיתוף פעולה עם מוסדות חינוך והשכלה גבוהה ועמותות חברתיות.

 • קרן הארי וג'נט ויינברג היא אחת הקרנות הפרטיות הגדלות בארצות הברית. מטרת הקרן לסייע ליחידים ומשפחות מוחלשות באמצעות מענקים לארגונים המפעילים שירותים ישירם ותכניות המסייעות לאוכלוסיות אלה. בישראל, פעילות הקרן מתמקדת בתחומים הבאים: זקנים, פיתוח מיומנויות תעסוקה, אנשים בעלי מוגבלויות, חינוך (בעיקר לאוכלוסיות מוחלשות וילדים ונוער בסיכון).

 • בנק ברקליס מבקש, בהשקעתו החברתית, לסייע לדור הבא לממש את שאיפותיו. בברקליס מאמינים כי אין דרך טובה יותר להצלחה מאשר כלים וידע, יכולת תעסוקתית וכלים פיננסיים. מעבר לליבת העשייה של ברקליס, הבנק רואה חשיבות גדולה בהשקעה בתכניות חברתיות וחינוכיות ברחבי העולם ומשפיע על חייהם של 5 מליון צעירים ברחבי העולם.

 • גזית גלוב ישראל רואה חשיבות גדולה בתמיכה בערכי ההתנדבות והתרומה לקהילה. החברה מתמקדת בסיוע לארגונים המבקשים לטפל בצמצום פערים חברתיים וחיזוק אוכלוסיות חלשות. פעילות החברה מרוכזת במספר מוקדים בדרום הארץ.