יואב בוירסקי, מחזור ד "מורים חדשים פתחו שנה: "להשפיע על חיי הילדים"- כתבה בוואלה

שם: יואב בוירסקי
גיל: 27
מקום מגורים: תל אביב
מתחיל ללמד בכיתה: מחנך כיתה ז', במסגרת תכנית "חותם" - יוזמה של משרד החינוך, ג'וינט ישראל, תנועת הכל חינוך ובשיתוף עם קרן טראמפ לחינוך.
בי"ס: אורט מדעים חולון
מקצוע: כימיה

מתי ידעת שאתה רוצה להיות מורה, מה גרם לך ללכת להוראה?

"לקראת סוף התואר התחילו המחשבות וחברים אמרו לי שכדאי שאתעסק יותר עם בני אדם. יש משהו בחינוך שאי אפשר להשיג באף משרה אחרת. אם יש סוגיות שאתה לא שלם איתן, כמו איך שהמדינה נראית או איך החברה מתנהגת - זה המקום לבדוק מה גורם לזה. מתוך העשייה והשטח ליצור את ההשפעה. לפעמים אנחנו קוראים על המצב ומתעלמים, אז החלטתי שזה המקום שאני צריך להיות בו. כשראיתי את ההזדמנות ש'חותם' מציעים וכל מערך התמיכה שלהם שמלווה אותי, זה גרם לי פחות לחשוש לעשות את הצעד הזה".

ספר על מורה ששינה את חייך.

"שפר עלי מזלי בזה שהיו לי הרבה מורים שאני חוזר אליהם כדמויות שלקחתי מהן משהו. השתתפתי בקורס צילום חברתי והיו לי שם שני מדריכים בשם קובי כהן ותמיר צדוק. הרעיון של הקורס היה להשתמש בעדשה ולהסתכל על החברה ולא רק לתעד אותה. להתסכל על החברה שאנו חיים בה. הייתי בכיתה י', ואחר כך גם בי"א ואחר כך גם הדרכתי בקורס. הייתה להם גישה לבני נוער של לדבר איתם בגובה העיניים, לגרום להם להבין שזה משנה מה ואיך אנחנו חושבים. הם היו זוג אנשים צעירים שחזרו לחברה ולקהילה והסתכלו על בני נוער בעין שווה וגרמו להם לחשוב. אני עדיין בקשר איתם".

ממה אתה הכי מפחד בכניסה לכיתה בפעם הראשונה?

"אני לא חושב שזה במונחים של פחד. יש חשש וגם הוא חיובי, הססנות מסוימת שבכל זאת יש פה אנשים שאני עובד איתם והם עדיין רק בשלב שבו הם מתעצבים. יש חששות מסוימים, אבל הם חיוביים בתמונה הרחבה".

מה המשפט הראשון שתאמר לתלמידים החדשים שלך?

"שלום, אני יואב, ואני אהיה המורה שלכם השנה".

מה אתה זוכר מהיום הראשון שלך כתלמיד בבית הספר?

"אני זוכר את היום הראשון בגן. נורא לא רציתי להיות שם וגם לפני הימים של בית הספר לא הצלחתי להירדם עד השעות המאוחרות. החוויה של בית הספר אחר כך הייתה בסך הכול בסדר".

מסר אחד שתרצה להנחיל לתלמידים שלך?

"משהו מאוד חשוב בחברה שלנו הוא הסתכלות ביקורתית. חשיבה ביקורתית ותובענית יותר גם כלפי עצמך וגם כלפי החברה. זה יהיה המסר שאני אשמח אם הם יצאו איתו".

לכתבה